Leadership Team

  • Mr Nick Oldham

    Headmaster

    BA (Hons), QTS dip NLP

  • Mr Steve Giles

    Bursar

    BSc, FCCA

  • Mrs Gwen Hamilton

    Deputy Head Academic

    PGCE

  • Mr Tom Butt

    Deputy Head (Boarding & Pastoral)

    BSc (Hons), PGCE

  • Mrs Kelly Weston

    SENCO & Inclusion Co-ordinator and Teacher

    BSc (Hons), PGCE Science, QTS, M.Ed, NASENCO, CPT3A

  • Mrs Pip Adams

    Head of Sixth Form, Teacher of Science

    PCGE, SpLD Level 3

  • Mr Josh Stafford

    Head of Junior School; Year 6 Teacher

    BA (Hons), PGCE

  • Mrs Jessica Doodes

    Head of Marketing & Admissions

    BA (Hons), MSc

Governing Body

  • Mr Aatif Hassan

    Chairman of Governors

  • Mr Simon Coles

    Managing Director

  • Mr Jon Pickles

    CFO

  • Mr Hiten Patel

    Finance Director

  • Andy Holder

    Group Operations Director

  • Mr Stephen Aiano

    Compliance Director

  • Mrs Gemma Doyle

    Marketing & Admissions Director

Local Advisory Board

Mrs L Melhuish

Former-Principal, Padworth College, Reading & ISI Team Inspector

Mr R Wainwright

Old Bredonian

Miss C Melhuish

Specialist Educational Solicitor

Teaching Team

Mr Darren Abbott

Junior School Teacher

Level 5 Dip with QTS

Ms Katie George

Teacher of Science with Physical Education

BA Hons, PGCE, DipSport

Mrs K Aliano

Hospitality and Catering Technician

BA (Hons) BTEC HND

Mrs K Beswick

Specialist Learning Support Teacher

BA (Hons), PCGE, Level 5 Dip SpLD

Mrs Charlotte Bishop

Teaching Assistant

NVQ 3

Mrs C Clough

Science Technician

MSc

Mrs A Davis

Specialist Learning Support Teacher, Teacher of Philosophy and Ethics, Childcare and Citizenship.

BSc (Hons), PGCE, SpLD Level 3, NVQ3

Mr A Edwards

Teacher of Mathematics

PGCE, BSc, Dipl.

Miss C Eaton

Childcare, Citizenship and Uniformed Services Teacher, Deputy Designated Safeguarding Lead, Pastoral Key Stage 4 Leader

SpLD Level 3, PGCE, MInstRE

Mrs Catherine Folkes

Art & Photography Technician

Ba (Hons) with QTS

Miss A Gamble

Junior School Teacher

BA (Hons)

Mrs Philippa Hobbs

Specialist Learning Support Teacher

BA (Hons) with QTS

Mr S Jones

English Teacher

BA (Hons), PGCE

Mr D Keyte

Physical Education Teacher, Pastoral Key Stage 3 Leader

PGCE

Mr A Lister

Outdoor Education Teacher

Miss S Lea

Director of Sport

BSc (Hons), PGCE

Mr N Monk

Geography Teacher

BA (Hons), PGCE

Mr P Milton

Head of English

BA (Hons), PGCE

Mrs E Neethling

Teaching Assistant

BA + ited

Mrs C Pitt

Head of Art

BA (Hons), PGCE

Mrs H Reynolds

Year 5 Teacher; SENCO

BSc, MA, PGCE

Mrs L Rogers

Mathematics Teacher

BSc (Hons), PGCE

Ms Louise Richardson

Teacher of English

BA (Hons) PGCE

Mrs E Simpson

Design Technology, Physics & Mathematics Teacher

B.Eng (Hons) MPhil (Eng) PGCE Cert Ed

Miss B Swait

Outdoor Education Teacher

BSc (Hons), PGCE

Ms E Yates

Head of Business and Enterprise

BA (Hons), PGCE

Mrs Lesley Vaux

Specialist Learning Support Teacher

BA (Hons)

Mr A Wright

Director of Studies - Btec and Vocation Studies Development,
Head of Engineering

BA (Hons), QTS

Mrs S Dickson

Junior School Teacher

BA Hons, QTS

Mrs A Amos

Teaching Assistant

NVQ 2

Mr S Berry

Careers Advisor

BA (Hons)

Mrs C Britten

Head of Science


BSc (Hons) PGCE QTS

Mr H Chance

Head of History

BA (Hons), PGCE, CELTA, British Dyslexia Association Spld Level 3

Mr G Crwys-Williams

Catering & Hospitality Teacher

HND, Cert Ed

Mrs Natasha Deary

Specialist Learning Support Teacher & Occupational Therapy Co-ordinator

BA (Hons)

Mrs G Egginton

Teaching Assistant

Mr C Follett

Head of Mathematics, Teacher of Politics

BA (Hons), PGCE

Mrs J Grant

Specialist Learning Support Teacher

SpLD, B.Ed (Hons)

Mrs V Haines

Head of Faculty of Expressive Arts

BA (Hons), MA, PGCE SpLD Level 3

Ms Jenny Hill

Teacher of Modern Foreign Languages

BA Hons, PGCE, QTS

Mrs L Jones

Specific Learning Difficulties Teacher

Level 7 Dip SpLD, AMBDA

Mrs J Larner

SLS Teaching Assistant

HNC, SpLD Level 5, Level 3 Diploma in Specialist for Teaching and Learning in Schools

Miss G Lamb

Land Based Studies Teacher

BSc (Hons)

Mr Tam Lynass

Teacher of Computing / CISCO Instructor / Comp TIA Instructor

Cert of Ed, QTS

Mrs K Morris

Head of PSHCE/Citizenship,Work Experience and Careers, ASDAN Coordinator

BTEC Speech & Language

Mr P Neethling

CISCO Academy Teacher

BA (Hons), B.Ed

Mr R Pool

Geography Teacher

BA (Hons)

Mrs S Rogers

Teaching Assistant

SpLD Level 5, Forest School Level 3, DPP Level 3, BDA Level 3

Mr C Rees

Design and Technology Technician

Cert Ed

Mrs Nouveau Radford

Teaching Assistant

BA (Hons)

Mrs L Saunders

Head of STEM

BSc (Hons), MSc, PGCE

Miss J Scanlon

Specialist Learning Support Teacher

BA (Hons), DTLLS, PG Cert SPLd

Mr I Sime

Teacher of Maths & Outdoor Education

BSc (Hons), PGCE

Miss M Uren

Teacher of English as a Foreign Language

BA (Hons), PGCE, CELTA, SpLD BDA Level 3

Mrs D Webb

Teaching Assistant

NVQ3

Miss Beth Walton

Specialist Learning Support Teacher / Teaching Assistant

HLTA RQF4, NVQ3

House Team

Miss L Hodkinson

Head of Stable House (Girls Boarding) and DSL

NVQ 3

Mr G Barnicoat

Outdoor Education Teacher & Assistant Houseparent

BSc (Hons), NVQ 3

Miss R Glover

Houseparent - Girls and DSL

BSc (Hons)

Mr Javarn Newallo

Assistant Houseparent

NVQ 3

Mrs N Starr

Houseparent for Tyndale House (boys boarding) and DSL

Ms Elizabeth Whiter

Graduate Boarding Assistant

BA (Hons)

Mr R Starr

Head of Boarding and DSL

Ms Charlotte Fawdry

Assistant Houseparent

BA (Hons), MA

Mr J Kerr

Assistant Houseparent - Boys and DSL

NVQ

Mrs L Price

Domestic Matron

Mrs P Tromans

Assistant Houseparent - Girls

BSc (Hons)

Medical Team

Mrs Carey Allen

School Nurse

BSc (Hons), RMHN

Mrs J Blakeney

Nurse and DSL

RGN

Administrative/ Support Team

Mr Christopher Cambridge-Harrison

Examinations Officer

BA Hons

Mrs Helen Fowler

Receptionist

BTEC

Miss K Smith

Marketing Officer

BA (Hons)

Mrs S Fesel

Data Manager

Miss R Jones

Admissions Officer

Miss J Parkes

Farm Manager

BSc (Hons)

Mrs C Thorley

HR Advisor, Bursary Administrator & Transport Manager

BA (Hons), PGDip, IOSH, RMA, CSBM

Mrs Sheila Davey

Receptionist

DipHom ACH, RSA II

Ms Rosie Green

SEN Administrator

BA Hons, PgCert

Mr J Clarke

IT Manager

Miss Melanie Hodgkins

Accommodation Services Assistant

Mr B Karavla

Assistant Bursar – Estates

IOSH, NEBOSH

Miss S Shail

Livestock Assistant / Farm Hand

Mrs M Taylor

Finance Officer

Maintenance Team

Mr Jamie Allen

Gardener

FdSc, DipEE

Mr R Dean

Maintenance Team Leader

Mr J Hooper

Maintenance Operative - Electrician

Mr A Cowell

Groundsperson

Mr W Hatch

Maintenance Supervisor

Mr N Smith

Maintenance Operative

Accommodation Team

Miss O Da Silva

Accommodation Services Assistant

Mrs J Haden

Accommodation Services Assistant

Ms L Watts

Accommodation Services Team Leader

Mr A Haden

Accommodation Services Assistant

Mr J Main

Accommodation Services Assistant

Catering Team

Katie Anderson

Catering Assistant

Sharon Bartlett

Assistant Cook

Mr Craig Butler

Head Chef

Jean Draper

Catering Assistant

Jacqui Haden

Catering Assistant

Dominic Pattin

Chef

Ross Standing

Catering Assistant

Fiona Bayliss

Catering Assistant

Mrs Angie Bates

Catering Manager

Adam Cook

Catering Assistant

Sam Hale

Catering Assistant

Daphne McVicker

Catering Assistant

Mary Radley

Catering Assistant

Denise Treacy

Cook

Bredon School is a part of the Cavendish Education Group.​

Bredon School Ltd is registered in England and Wales. No 04399845
Registered office:  14 Waterloo Place, London SW1Y 4AR
www.cavendisheducation.com

Copyright ©2020 Cavendish Education Ltd

notbigger.png

By EPG Design

  • Black Instagram Icon